Laboratorium Produkcji Wody
39-200 Dębica
ulica Kwiatkowskiego 11
Godziny pracy:
Pon. – Pt: 7:00 – 15:00
Kontakt
Oferujemy usługę w zakresie poboru i wykonania badań mikrobiologicznych, fizykochemicznych oraz organoleptycznych wody przeznaczonej do spożycia. Badamy wodę wodociągową a także wodę ze studni kopanych i wierconych. Wykonujemy badania wody zarówno dla Klientów Indywidualnych, Firm, Zakładów Wodociągowych oraz Instytucji Oświaty. Nasze badania są uznawane przez Państwową Inspekcję Sanitarną.
Jeżeli Jesteś zainteresowany wykonaniem badania wody w naszym Laboratorium to:
- Zapoznaj się naszym zakresem wykonywanych badań oraz cennikiem.
- Pobierz formularz zlecenia wykonania badań z zakładki druki do pobrania.
- Wypełnij formularz zlecenia wykonania badań. W przypadku dodatkowych pytań zadzwoń do nas.
Tel. 14 670 04 08 - Wypełniony formularz prześlij e-mailem na adres: lab.wody@wodociagi.debickie.pl
- Po otrzymaniu od Ciebie zlecenia skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia szczegółów wykonania zleconego badania.
- Pobierz próbkę wody do badań, korzystając z instrukcji pobierania próbek wody. W razie dodatkowych pytań skontaktuj się z nami. W przypadku konieczności przedstawienia wyników badań wody Państwowej Inspekcji Sanitarnej, wymagany jest pobór próbki przez uprawnionego próbkobiorcę.
- Laboratorium przyjmuje próbki wody do badań wyłącznie po wcześniejszym ustaleniu terminu.
ZAKRES WYKONYWANYCH BADAŃ
BADANIE WODY ZE STUDNI KOPANEJ/WIERCONEJ
WSKAŹNIKI
- Bakterie grupy coli
- Escherichia coli
- Enterokoki
- Azotany
- Jon amonu
- Mangan
- Mętność
- pH
- Twardość
- Żelazo
Dodatkowo Klient może wybrać dowolne wskaźniki do badania z wykazu znajdującego się w formularzu zlecenia badania wody
BADANIE SANITARNE NOWEGO ODCINKA SIECI/PRZYŁĄCZA
(UJĘCIE POWIERZCHNIOWE)
WSKAŹNIKI
- Bakterie grupy coli
- Escherichia coli
- Clostridium perfringens
- Barwa
- Mętność
- pH
Dodatkowo mogą pojawić się wskaźniki w przypadku wymagań jednostki kontrolującej
- Ogólna liczba mikroorganizmów
w temperaturze 22°C
(branża spożywcza)
BADANIE SANITARNE NOWEGO ODCINKA SIECI/PRZYŁĄCZA
(UJĘCIE PODZIEMNE)
WSKAŹNIKI
- Bakterie grupy coli
- Escherichia coli
- Barwa
- Mętność
- pH
Dodatkowo mogą pojawić się wskaźniki w przypadku wymagań jednostki kontrolującej
- Ogólna liczba mikroorganizmów
w temperaturze 22°C
(branża spożywcza) - Enterokoki
- Żelazo
- Mangan
NOWA DZIAŁALNOŚĆ
WSKAŹNIKI
- Bakterie grupy coli
- Escherichia coli
- Barwa
- Mętność
Dodatkowo mogą pojawić się wskaźniki w przypadku wymagań jednostki kontrolującej
• Ogólna liczba mikroorganizmów w temperaturze 22°C (branża spożywcza)
• Clostridium perfringens (ujęcie powierzchniowe)
• Azotany
• Mangan
• Żelazo
MONITORING A
(MONITORING KONTROLNY)
WSKAŹNIKI
- Bakterie grupy coli
- Escherichia coli
- Ogólna liczba mikroorganizmów w temperaturze 22°C
- Barwa
- Mętność
- Smak
- Zapach
- Stężenie jonów wodoru (pH)
- Przewodność elektryczna
Dodatkowo mogą wystąpić inne wskaźniki ze względu na środki używane do uzdatniania wody zgodnie z wytycznymi Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda przeznaczona do spożycia przez ludzi (Dz. U. 2017 poz. 2294)
WYKAZ BADANYCH WSKAŹNIKÓW
WSKAŹNIKI MIKROBIOLOGICZNE
- Bakterie grupy coli – grupa mikroorganizmów powszechnie występująca w środowisku naturalnym, w tym w wodach, glebie, materiale roślinnym oraz w przewodzie pokarmowym ludzi i zwierząt stałocieplnych. Bakterie grupy coli wykrywane w wodzie mogą być zarówno pochodzenia kałowego, jak i środowiskowego. Do systemu dystrybucji wody mogą przedostawać się ze ścieków, gleby lub rozkładającego się materiału roślinnego. Ich obecność w wodzie sugeruje nieodpowiednie jej uzdatnienie, wtórne zanieczyszczenie lub nadmierną zawartość substancji odżywczych w wodzie uzdatnionej. Do bakterii grupy coli, poza Escherichią coli (bakteria grupy coli typu kałowego) zalicza się też bakterie z rodzaju Klebsiella, Enterobacter, Citrobacter.
Wartość dopuszczalna: 0 - Escherichia coli (Pałeczka okrężnicy) – to bakteria grupy coli typu kałowego. Występuje w dużych ilościach w odchodach ludzkich i zwierzęcych. Ponadto występuje w ściekach surowych
i oczyszczonych, glebie, wodzie naturalnie zanieczyszczonej fekaliami pochodzenia ludzkiego, rolniczego lub od dzikich zwierząt i ptaków. Escherichia coli obecna w wodzie świadczy o świeżym zanieczyszczeniu kałem oraz wskazuje na niewłaściwą dezynfekcję wody lub wtórne zanieczyszczenie sieci wodociągowej. Bakteria ta jest wrażliwa na chlorowanie, nie przeżywa długo w wodach naturalnych. Wartość dopuszczalna: 0 - Enterokoki (Paciorkowce kałowe) – ich obecność w wodzie pitnej najczęściej związana jest z długotrwałym oraz intensywnym jej zanieczyszczaniem ściekami. Występują one przede wszystkim w kale ludzkim oraz niektórych zwierząt. Bardzo rzadkim przypadkiem jest samoczynny rozwój. Paciorkowce te wykazują się bardzo dużą odpornością na trudne warunki środowiskowe, jak również na antybiotykoterapię. Charakteryzują się dłuższą przeżywalnością w wodzie i są bardziej odporne na działanie chloru niż bakterie grupy coli. Wartość dopuszczalna: 0
- Clostridium perfringens – są częścią ludzkiej i zwierzęcej flory jelitowej. Produkują szereg toksyn (głównie enterotoksyn) i enzymów, są bardzo odporne na warunki środowiska oraz dezynfekcję. Clostridium perfringens znajduje się zwykle w odchodach, ale w mniejszych ilościach niż E. coli. Przetrwalniki mogą przetrwać w wodzie znacznie dłużej (do kilku lat) niż bakterie z grupy coli, są także bardziej odporne na dezynfekcję. Clostridium perfringens to problem głównie wód powierzchniowych, dlatego obowiązujące przepisy nakładają obowiązek kontroli tych bakterii w wodach pochodzących z ujęć powierzchniowych. Wartość dopuszczalna: 0
- Ogólna liczba mikroorganizmów w 22oC po 72h – to dodatkowy parametr mikrobiologiczny, który dostarcza niezbędnych informacji do nadzoru i oceny jakości wody. Wskaźnik ten jest przydatny w ocenie stanu sanitarnego systemu dystrybucji, sygnalizując m.in. stagnację wody w instalacji wodociągowej lub złą dezynfekcję sieci. Zaleca się, aby ogólna liczba mikroorganizmów nie przekraczała 200 jtk/1 ml w kranie u Konsumenta.
WSKAŹNIKI FIZYKOCHEMICZME
- Azotany – jony powszechnie występujące w środowisku człowieka (woda, gleba, żywność). Azotany mogą zostać przekształcone w azotyny, których nadmierne spożycie może spowodować niedokrwistość. W przypadku niemowląt konieczna jest niska ich zawartość w wodzie, powyżej 10 mg/l może powodować niedotlenienie. Wartości dopuszczalne: azotany – 50 mg/l
- Amoniak – nie stwierdzono jego bezpośredniego wpływu na zdrowie. Wzrost stężenia amoniaku może niekorzystnie wpływać na jakość wody w sieci wodociągowej poprzez zjawisko nitryfikacji oraz jej następstwa (wzrost stężenia azotynów i azotanów, spadek pH, pogorszenie jakości mikrobiologicznej wody), zmniejszenie skuteczności dezynfekcji wody. Ponadto może wywołać zmiany smaku i zapachu wody. Wartość dopuszczalna: 0,50 mg/l.
- Mangan i Żelazo – jedne z najbardziej rozpowszechnionych metali, występujące w wodach podziemnych pochodzenia naturalnego. Wzrost stężenia tych metali wywołuje zarastanie sieci wodociągowych, instalacji domowych oraz armatury, może być także przyczyną tworzenia barwnych plam na urządzeniach sanitarnych i praniu. Wyższe stężenia pogarszają też właściwości organoleptyczne wody podwyższając barwę i mętność oraz zmieniając smak i zapach. Wartości dopuszczalne: żelazo – 200 μg/l, mangan – 50 μg/l.
- Barwa – zwykle spowodowana jest obecnością barwnych substancji organicznych żelaza i innych metali które są naturalnymi składnikami wody oraz produktami korozji rur wodociągowych. Podwyższoną barwę wody powodują najczęściej związki manganu i żelaza oraz naturalne związki organiczne. Wartość dopuszczalna: bez nieprawidłowych zmian
- Mętność – może ją powodować obecność w wodzie iłów, związków manganu i żelaza, substancji humusowych, mikroorganizmów. Mętność ma znaczenie nie tylko pod względem estetycznym, wiąże się także z czystością mikrobiologiczną. Wysoka mętność utrudnia przebieg procesu dezynfekcji i może powodować wzrost liczby bakterii. Wartość dopuszczalna: 1 NTU
- pH – parametr ten charakteryzuje odczyn roztworu. Odczyn wody ma wpływ ma wpływ na efektywność procesów jej uzdatniania. Niska wartość pH wpływa na właściwości korozyjne wody w stosunku do różnych materiałów, z których wykonane są instalacje. Dla wód przeznaczonych do spożycia wartość pH powinna mieścić się w przedziale 6,5 -9,5.
- Przewodność – wielkość fizyczna charakteryzująca przewodnictwo elektryczne wody. Wywołuje ją obecność rozpuszczonych w wodzie soli oraz amoniaku i dwutlenku węgla. Pomiar przewodności wody daje informacje o zawartości w wodzie związków mineralnych. Wartość dopuszczalna 2500 μS/cm.
- Twardość – zależy od ilości rozpuszczonych w wodzie związków głównie wapnia i magnezu. Zbyt miękka woda wypłukuje z organizmu sole mineralne, co może powodować np. problemy z układem kostnym, zaburzenia pracy mięśni w tym mięśnia sercowego. Wody miękkie o niskiej zawartości jonów Ca i Mg stwarzają warunki do korozji w przewodach wodociągowych. Zbyt miękka woda może być powodem niedostatecznego efektu prania bielizny, potrzeby zużywania większej ilości wody do spłukiwania detergentów i kosmetyków. Natomiast twarda woda czyli taka, która zawiera wysokie stężenia soli wapnia i magnezu pozostawia osady na wylewkach, bateriach, a także kamień kotłowy w czajnikach, na grzałkach pralki. Wartość dopuszczalna 60 – 500 mg CaCO3/l.
- Chlor wolny – parametr kontrolowany w wodzie poddanej dezynfekcji, który określa zawartość środka dezynfekcyjnego pozostałego w wodzie. Zbyt duże dawki chloru mogą wpływać na pogorszenie smaku i zapachu wody, a także oddziaływać szkodliwie na organizm człowieka. Zawartość chloru wolnego w wodzie nie może przekraczać 0,30 mg/l.
WSKAŹNIKI ORGANOLEPTYCZNE
- Smak i Zapach – to parametry organoleptyczne. Smak i zapach nadają wodzie rozpuszczone w niej związki nieorganiczne tj. kwasy, sole, gazy oraz organiczne – produkty metabolizmu organizmów żywych w wodzie w warunkach naturalnych. Może to być również uboczny skutek uzdatniania wody np. poprzez chlorowanie, lub wynik jej magazynowania. Wymagane jest aby smak i zapach był akceptowalny przez Konsumentów i bez nieprawidłowych zmian.