Informacje dotyczące obowiązujących w „Wodociągach Dębickich” sp. z o.o. standardów ochrony małoletnich, znajdują się poniżej w plikach do pobrania:
Standardy Ochrony Małoletnich w „Wodociągach Dębickich” sp. z o.o.
Rozdział I
Zasady ogólne
§ 1
Standardy ochrony małoletnich w “Wodociągach Dębickich” sp. z o.o., (zwane dalej „Standardami”), zostały opracowane w związku z ustawą z dnia 13 maja 2016 r.
o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich
(t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 560) (zwanej dalej „ustawą”).
§ 2
Celem wprowadzenia Standardów jest ochrona małoletnich – uczestników przedsięwzięć organizowanych przez Spółkę, w tym zajęć edukacyjnych.
§ 3
Standardy regulują w szczególności:
- zasady zapewniające bezpieczne relacje pomiędzy małoletnimi a osobami zaangażowanych w działania, o których mowa w § 2, a w szczególności zachowania niedozwolone,
- wymagania w stosunku do personelu realizującego te zadania,
- zasady podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia małoletniego.
Rozdział II
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a pracownikami Spółki, a w szczególności zachowania niedozwolone
§ 4
Naczelną zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez pracowników mających bezpośredni kontakt z małoletnimi jest działanie dla dobra dziecka, troski o jego bezpieczeństwo i w jego najlepszym interesie.
§ 5
Małoletniego należy traktować z empatią, szacunkiem z zachowaniem jego godności, potrzeb oraz intymności.
§ 6
Niedopuszczalne jest stosowanie wobec małoletnich jakichkolwiek form przemocy słownej,
a tym bardziej fizycznej.
§ 7
- Pracownikowi nie wolno dotykać małoletniego w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany.
- Kontakt fizyczny pracownika z małoletnim jest dopuszczalny jedynie w uzasadnionych przypadkach m.in:
- pomoc małoletniemu niepełnosprawnemu w czynnościach higienicznych, spożywaniu posiłków, poruszaniu się, jeśli typ niepełnosprawności tego wymaga,
a małoletni/jego opiekun wyrazi zgodę, - udział w prawnie dopuszczalnych działaniach, w których kontakt taki jest rzeczą zwyczajną.
§ 8
- Fotografowanie i nagrywanie małoletnich biorących udział w działaniach, o których mowa w § 2, i upublicznianie tych materiałów odbywa się wyłącznie za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.
- Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekuna na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana
§ 9
Działania, o których mowa w §2:
- odbywają się w obecności wychowawcy/opiekuna/nauczyciela lub rodzica. Personel nie przebywa z małoletnimi sam na sam,
- powinny być realizowane z uwzględnieniem środków, języka i metod adekwatnych do wieku uczestników.
§ 10
Wszelkie działania edukacyjne i inne przedsięwzięcia organizowane przez Spółkę nie wymagają korzystania z Internetu, mediów społecznościowych, komunikatorów internetowych. Organizator nie udostępnia sieci Wi-Fi.
§ 11
Pracownik zobowiązany jest do zachowania w poufności informacji dotyczących małoletnich uzyskanych w związku z wykonywaną pracą.
Rozdział III
Wymagania w stosunku do personelu
mającego bezpośredni kontakt z małoletnimi
§ 12
- Pracownik mający bezpośredni kontakt z małoletnimi w ramach prowadzonych przez Spółkę działań, o których mowa w § 2, zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy przedkłada pracodawcy:
- zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600).
- w przypadku posiadania przez niego obywatelstwa innego państwa niż Polskie -informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi,
- oświadczenie o państwie lub państwach, w których zamieszkiwał w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa, oraz jednocześnie przedkłada pracodawcy lub innemu organizatorowi informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi,
- jeżeli prawo państwa, o którym w lit. b i c, nie przewiduje wydawania informacji do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, przedkłada się informację z rejestru karnego tego państwa,
- w przypadku gdy prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja,
o której mowa w lit. b-d, nie przewiduje jej sporządzenia lub w danym państwie nie prowadzi się rejestru karnego, kandydat, składa pracodawcy lub innemu organizatorowi oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie był prawomocnie skazany w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec niego innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuścił się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi. - Oświadczenia, o których mowa w ust 1 lit. c i e, składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
- Pracodawca dokonuje także sprawdzenia figurowania pracowników dopuszczonych do pracy związanej m.in. z edukacją małoletnich w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (Rejestr ograniczony).
- Dokumenty, o których mowa w ust. 1 lit. a-e oraz 3 pracodawca załącza do akt osobowych pracownika.
§ 13
Osoby, które nie przedłożyły Spółce zaświadczeń i oświadczeń, o których mowa w § 12 ust. 1 lit. a-e nie zostaną dopuszczone do pracy z dziećmi.
§ 14
W przypadku nieobecności personelu wyznaczonego do realizacji zadań, o których mowa w
§ 2, i zastępstwa przez inną osobę, w stosunku do niej stosuje się postanowienia § 12.
§ 15
W przypadku powzięcia informacji o wszczęciu wobec pracownika mającego kontakt
z małoletnimi postępowania karnego o przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub przestępstwo przeciwko małoletniemu, Pracodawca niezwłocznie odsuwa takiego pracownika od wszelkich form kontaktu z małoletnimi.
§ 16
Dział Personalny zapoznaje personel, realizujący zadania, o których mowa w § 2 ze Standardami oraz odbiera od niech oświadczenia o zapoznaniu się z ich treścią. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do Standardów.
§ 17
- Personel realizujący zadania, o których mowa w § 2, posiada odpowiednią wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwraca uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci.
- W przypadku zidentyfikowania krzywdzenia personel zgłasza ten fakt osobie odpowiedzialnej za Standardy.
- Osoba odpowiedzialna za Standardy podejmuje rozmowę
z wychowawcą/opiekunem/nauczycielem sprawującym opiekę nad grupą małoletnich oraz podejmuje dalsze stosowne działania przewidziane prawem.
§ 18
Wszelkie naruszenia zasad określonych w Standardach należy zgłaszać do Spółki. Zgłoszenie można przesłać na adres: zgloszenia@wodociagi.debickie.pl
Rozdział IV
Zasady aktualizacji Standardów oraz zakres kompetencji osoby
odpowiedzialnej za Standardy
§ 19
- Niniejsze Standardy podlegają raz na dwa lata weryfikacji pod względem zgodności
z obowiązującymi przepisami prawa oraz ocenie ich merytorycznej przydatności. - Weryfikacja, o której mowa w ust. 1, dokonywana jest przez osobę odpowiedzialną za Standardy.
§ 20
- Prezes Zarządu wyznacza w formie Zarządzenia osobę odpowiedzialną za Standardy Ochrony Małoletnich, do której obowiązków należy:
- monitorowanie realizacji i przestrzegania Standardów,
- reagowanie na sygnały naruszenia Standardów,
- prowadzenie rejestru zgłoszeń i proponowanych zmian Standardów,
- dokonywanie przeglądów i aktualizacji według potrzeb faktycznych i prawnych zapisów Standardów.
- Pracownicy mogą przekazywać swoje uwagi, proponować zmiany względem uregulowań zawartych w Standardach do osoby odpowiedzialnej oraz zgłaszać incydenty naruszenia Standardów.
- Wszelkie uwagi, proponowane zmiany i incydenty w zakresie naruszenia Standardów osoba odpowiedzialna przekazuje Prezesowi Zarządu
- Wszelkich zmian w Standardach dokonuje Prezes Zarządu na wniosek osoby odpowiedzialnej za Standardy.
Rozdział V
Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego
§ 21
- W Spółce prowadzony jest wewnętrzny rejestr ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.
- Rejestr, o którym mowa w ust. 1 przechowywany jest w Dziale Personalnym.
Rozdział VI
Zasady udostępniania rodzicom i małoletnim Standardów do zapoznania się z nimi i ich stosowania
§ 22
- Standardy Ochrony Małoletnich w „Wodociągach Dębickich” sp. z o.o. to dokument ogólnodostępnym dla pracowników, małoletnich oraz ich rodziców i opiekunów.
- Dokument opublikowany jest na stronie internetowej, dostępny w Dziale Personalnym oraz wywieszony w widocznym miejscu, gdzie prowadzone są działania, o których mowa w § 2.
- Wychowawca, opiekun mają obowiązek zapoznania małoletnich ze Standardami oraz omówienia ich w taki sposób, aby małoletni mogli go zrozumieć niezależnie od wieku i sprawności intelektualnej.
- Opiekunowie małoletnich składają oświadczenia o zapoznaniu się ze Standardami. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 3 do Standardów.
- Podpisane oświadczenia, o których mowa w ust. 4, przechowuje Dział Personalny.
Rozdział VII
Postanowienia końcowe
§ 23
- Standardy wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.
- Spółka zobowiązuje wszystkich pracowników mających kontakt z małoletnimi do zapoznania się z niniejszym dokumentem i przestrzegania go.
- Ogłoszenie następuje poprzez umieszczenie Standardów Ochrony Małoletnich
w sieci wewnętrznej Intranet, a także poprzez zamieszczenie na stronie internetowej.
Załącznik nr 1
do Standardów Ochrony Małoletnich
Dębica, dnia ……………………..
Oświadczenie o znajomości i przestrzeganiu zasad zawartych w Standardach Ochrony Małoletnich w „Wodociągach Dębickich” sp. z o.o.
Ja, niżej podpisany/a ……………………………………………………………….. oświadczam, że zapoznałam/em się ze Standardami Ochrony Małoletnich stosowanymi w „Wodociągach Dębickich” sp. z o.o. oraz deklaruję, że będę ich przestrzegać.
…………………………….
podpis pracownika
Załącznik nr 2
do Standardów Ochrony Małoletnich
Standardy Ochrony Małoletnich w „Wodociągach Dębickich” sp. z o.o.
w wersji skróconej przeznaczonej dla małoletnich
Podczas prowadzonych przez nas działań chcemy, abyś czuł się dobrze i bezpiecznie. Nikt nie może Cię bić, szturchać, popychać, zawstydzać, upokarzać, lekceważyć, obrażać ani dotykać w sposób, który możesz uznać za nieprzyzwoity lub niestosowny.
Każdy nasz pracownik zobowiązany jest dbać o Twoje dobro, odnosić się do Ciebie
z szacunkiem i zrozumieniem. Jesteśmy różni, ale każdy z nas jest wyjątkowy.
Dzięki temu możemy się uczyć od siebie nawzajem J
Niedozwolone są następujące zachowania pracownika naszej firmy wobec Ciebie:
- stosowanie przemocy, agresji i przemocy fizycznej, psychicznej oraz seksualnej,
- naruszenie nietykalności osobistej,
- obrażanie, upokarzanie, lekceważenie i zawstydzanie, poniżanie, obraźliwe gesty, niestosowne żarty,
- dyskryminowanie innych ze względu na jakąkolwiek odmienność,
- dotykanie Cię bez Twojej zgody, chyba że nastąpi sytuacja zagrożenia zdrowia lub życia.
Pamiętaj, że:
- osoby, które kontaktują się z Tobą powinny zachowywać się grzecznie
i z poszanowaniem Twoich potrzeb, - masz prawo być traktowany tak samo jak wszystkie inne dzieci,
- masz prawo do zadawania pytań pracownikom firmy i otrzymywania na nie wyczerpujących odpowiedzi,
- masz prawo do informacji i prawo do prywatności. Pracownikom firmy nie wolno przekazywać informacji o Tobie innym dorosłym ani dzieciom, z wyjątkiem Twoich rodziców lub opiekunów,
- pracownikom nie wolno bez zgody Twojej i Twoich rodziców lub opiekunów robić Ci zdjęć, nagrywać filmów,
- masz prawo do wyrażania swojego zdania, myśli i przekonań, ale nie powinny one naruszać dobra osobistego innych osób,
- żarty, które nie bawią drugiej osoby, nie są żartami i taką zabawę słowną natychmiast przerywaj,
- stosuj słowo „NIE”, jeśli dana forma interakcji Ci nie odpowiada.
Załącznik nr 3
do Standardów Ochrony Małoletnich
Dębica, dnia ……………………..
Oświadczenie o zapoznaniu się ze Standardami Ochrony Małoletnich
w „Wodociągach Dębickich” sp. z o.o.
…………………………………………………….. oświadczam, że zapoznałam/em się ze Standardami Ochrony Małoletnich podczas przedsięwzięć edukacyjnych prowadzonych
przez „Wodociągi Dębickie” sp. z o.o.
…………………………….
podpis pracownika